Časté otázky (FAQ)

Z čeho jsou keramické nože vyrobeny?
Tyto nože jsou vyrobeny z novodobé, vyspělé keramické látky zvané oxid zirkoničitý. Tento materiál, který se ve stupnici tvrdosti řadí hned pod diamant, byl původně vyvinut pro aplikaci v průmyslu, kde se rychle opotřebovávaly kovové komponenty. Oxid zirkoničitý je totiž o mnoho tvrdší, odolnější proti opotřebování a chemicky inertní. Technicky vzato, oxid zirkoničitý dosahuje v Mohsově stupnici tvrdosti hodnoty 8,2 (pro srovnání diamant má tvrdost 10 a ocel se pohybuje mezi 5 až 6 mohsy).

Může se keramický nůž při pádu na zem zlomit nebo jinak poškodit?
Sloučenina oxidu zirkoničitého je velmi silný a odolný materiál. Bohužel stejně jako u nože z kované oceli může dojít ke zlomení špičky, pokud nůž spadne špičkou na zem. Ve většině případů ale nůž pádu odolá nebo se ulomí velmi malá část špičky, která nijak nesníží jeho další používání.

Jak se může keramický nůž zničit?
Dvěma způsoby. Za prvé můžete oštípat ostří, pokud budete řezat tvrdé předměty (jako jsou kosti, mražené výrobky apod.). Za druhé můžete zlomit čepel, budete-li se snažit něco páčit.

Mohu mýt keramický nůž v myčce na nádobí?
Samozřejmě, ale jsou tu jistá omezení. Za prvé je nutné umístit nůž do fixované polohy tak, aby se při mytí nestřetl s jinými tvrdými předměty, které by mohly poškodit ostří. Za druhé je nutné vědět, že myčka nádobí časem poškodí dřevěné rukojeti. Vzhledem k tomu, že se ale krájené potraviny ke keramické čepeli nepřichytávají, je možná rychlejší nůž jednoduše opláchnout a utřít.

Proč jsou keramické nože dražší?
Sloučenina oxidu zirkoničitého je relativně nový a převratný materiál, jehož výrobní náklady jsou o mnoho dražší než náklady na výrobu oceli. Na oplátku ale získáte velmi kvalitní nůž, který Vám svými unikátními vlastnostmi po dlouhou dobu výrazně zjednoduší a zpříjemní Vaši každodenní práci.

Kam bych měl ukládat můj keramický nůž Kyocera?
Váš keramický nůž můžete odkládat nejlépe do běžného dřevěného stojanu na nože, do krabičky, ve které jste jej zakoupili, nebo všude tam, kde nepřijde do styku s předměty, které by ho mohly poškodit.

Kde si mohu keramické nože Kyocera zakoupit?
Keramické produkty Kyocera si můžete zakoupit prostřednictvím našeho e-shopu. Zboží Vám zašleme poštou na dobírku, můžete také využít platbu převodem.

Na koho se můžu obrátit, pokud bych chtěl prodávat keramické nože Kyocera v mém obchodě?
V případě Vašeho zájmu můžete kontaktovat naše obchodní oddělení na tel. 222 56 22 46 nebo na email info.cz@dcz.kyocera.com.

Kde se keramické nože Kyocera vlastně vyrábí?
Společnost Kyocera vyrábí keramické nože v Sendai, což je malé město na ostrově Kjúšú v jihozápadní části Japonska.

Jak se keramické nože vyrábí?
Nejprve se z keramického prášku pod velmi vysokým tlakem (až několika tun!) zformuje čepel. Speciální pojivo obsažené v prášku umožní takto vzniklému polotovaru udržet svůj tvar při vypékání, které se provádí několik dní za extrémně vysoké teploty (přes 1000°C). Poté se čepel pomocí diamantového kotouče brousí a leští tak, aby získala svůj konečný tvar a ostrost před tím, než se k ní připojí rukojeť.

Vaše keramická škrabka je báječná! Proč ji nevyrábíte také jako holicí strojek?
Protože je to velmi nebezpečné! Kovová žiletka má totiž relativně "zakulacené" ostří (viditelné pouze pod mikroskopem), čímž tak zabraňuje tomu, aby se břit snadno nezařízl do kůže. Keramická čepel bohužel žádné zakulacené ostří nemá, tudíž by okamžitě způsobila poranění. Proto by bylo používání keramického holicího strojku velmi nebezpečné. Několik výzkumníků v Sendai, kteří testovali prototypy mohou potvrdit tento bolestivý fakt!

Co dalšího vyrábí společnost Kyocera?
Kyocera je jedním ze světových leaderů v oblasti pokročilé keramiky a elektroniky. Vyrábí širokou škálu produktů, mezi které patří polovodičové součástky, kondenzátory, termické tiskové hlavy, rezistory, obráběcí nástroje, LCD panely, komponenty s optickými vlákny, součástky do automobilových motorů, solární panely, kamery,laserové tiskárny, digitální kopírky, celulární/PHS telefony, součástky čerpadel, umělé drahokamy, telegrafická vedení, anténní vysílače a mnoho dalších důmyslných věcí.

Jak rozsáhlá je společnost Kyocera?
Japonský koncern KYOCERA, nyní s ročním obratem v přepočtu přes 218 miliard korun, zaměstnává více než 63 000 lidí po celém světě.

Lze nabrousit keramické nože Kyocera?
Keramické nože Kyocera jsou známy pro svou vysokou kvalitu a dlouhotrvající ostrost. Po dlouhodobém a intenzivním používání, zvláště pokud se nedodržují zásady užívání keramických nožů, může nastat potřeba nůž nabrousit. Protože nože jsou extrémně tvrdé, je potřeba použít speciální brousek určený pro jejich broušení. Některé z nich naleznete i v našem e-shopu na tomto odkaze https://www.keramicke-noze.cz/skrabky-a-brousky/